Piątek, 20 października 2017 r., imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Szkoły przygotowane na przyjęcie sześciolatków (zdjęcia, wideo)

O korzyściach posyłania dzieci sześcioletnich do szkoły oraz o tym, że szkoły w Makowie Mazowieckim i regionie są dobrze przygotowane na ich przyjęcie przekonywał wczoraj wojewoda Jacek Kozłowski.


W konferencji, która odbyła się na auli w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce wzięli udział nauczyciele z Makowa Mazowieckiego oraz powiatu makowskiego.

 

Podczas konferencji przedstawiono wnioski raportu o realizacji obowiązku szkolnego przez dzieci sześcioletnie w województwie mazowieckim w latach 2009-2013. Do głównych wniosków należą m.in. odpowiednie wyposażenie szkół i przygotowanie pedagogiczne nauczycieli, a także coraz mniej zatłoczone klasy.

Jak wynika z raportu, w regionie ostrołęckim wszystkie badane szkoły podstawowe mają sale dostosowane do potrzeb sześciolatków. Pomieszczenia składają się z dwóch części: edukacyjnej i rekreacyjnej. Zgodnie z deklaracjami organów prowadzących, 69 proc. szkół ma też odpowiednie place zabaw i 64 proc. placówek wyodrębnioną dla sześciolatków świetlicę (lub jej część) pomimo braku obowiązku w tym zakresie.

- Raport pokazuje, że mazowieckie szkoły są generalnie dobrze przygotowane do przyjęcia sześciolatków - mówił wojewoda Jacek Kozłowski. - Nie ukrywa też, że ma pewne słabości. W każdej placówce są jednak mniejsze lub większe problemy, ale staramy się je rozwiązywać. Bardzo cieszy mnie fakt, że ta reforma wyrównuje szanse dzieci wiejskich i miejskich.

Obok wojewody zasiedli także Karol Semik - mazowiecki kurator oświaty, Hanna Kolbus - zastępca dyrektora SP nr 10 w Ostrołęce i Robert Petrosjan - ojciec dziecka uczęszczającego do SP 10.

Karol Semik przekonywał, że wcześniejsze rozpoczęcie edukacji to wykorzystanie najlepszego okresu w rozwoju dziecka.

- Obniżenie wieku obowiązku szkolnego połączone jest dostosowaniem programu klasy pierwszej do poziomu sześciolatków - mówił mazowiecki kurator oświaty. - Pozwala to na płynne przejście dzieci z przedszkola do szkoły.

O zaletach szkoły i jej doskonałym wyposażeniu sprzętowym i doborze odpowiednio wyszkolonej kadry pedagogicznej mówiła także Hanna Kolbus.

- Najważniejszą rzeczą dla rodzica jest uwierzenie w możliwości swoich dzieci - mówiła wicedyrektor Kolbus. - Moim zdaniem dzieci, które zaczynają naukę wcześniej, mają lepszy start w życie. Jednocześnie miejmy świadomość, że jeżeli dziecko nie jest jeszcze gotowe do rozpoczęcia nauki w szkole, dla jego dobra powinniśmy pozostawić je w oddziale przedszkolnym.

Osobistą historię opowiedział też Robert Petrosjan, ojciec Jasia, który rok temu, w wieku 6 lat rozpoczął naukę w pierwszej klasie.

- Długo rozważaliśmy różne opcje - mówił Robert Petrosjan. - Nie wiedzieliśmy czy poradzi sobie w szkole, do tego w klasie mieszanej. Pod koniec sierpnia Jasio po testach psychologiczno-pedagogicznych został zakwalifikowany do pierwszej klasy, co rozwiało nasze wątpliwości. Dziś mogę powiedzieć, że podjęliśmy słuszną decyzję. Dzięki szkole, dzieci uczą się obowiązkowości. W przedszkolu była przede wszystkim zabawa, w szkole zaś obowiązki.

Robert Petrosjan dał pewną wskazówkę rodzicom, którzy stoją przed podobnym wyborem.

- Zorientujcie się jak przystosowana jest wasza szkoła oraz wykonajcie test psychologczno - pedagogiczny - zachęcał mężczyzna. - To powinno pomóc w wyborze odpowiedniej ścieżki dla waszego dziecka.

Od września 2014 r. dzieci sześcioletnie będą obowiązkowo rozpoczynały naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Zgodnie z projektowanymi zmianami obowiązek szkolny ma w roku 2014 objąć tylko te 6-latki, które urodziły się w pierwszym półroczu 2008 r.

 

 

Zobacz zdjęcia:
Szkoły przygotowane na przyjęcie sześciolatków (27.08.2013)

Skomentuj [ 0 ]
15:39, 28.08.2013 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Maków24.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

WSJO

Legia

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

© Copyright 2011 Maków24.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET