Czwartek, 22 listopada 2018 r., imieniny Cecylii, Marka, Maura

Pierwsze pity i rozliczenie pit dzisiaj

Rozliczanie podatników z fiskusem jest coraz prostsze. Obecnie możemy wysłać pit przez internet korzystając z programu do pit z dowolnego miejsca nie tylko w Polsce. Administracja podatkowa udostępnia wstępnie wypełnione zeznania i umożliwia wysyłanie zeznań bez podpisu elektronicznego.


Nie zawsze rozliczenie pit było tak proste. Do momentu wprowadzenia konieczności samodzielnego rozliczania się z podatków Polacy nie mieli powodu bliższego zainteresowania kwestiami podatkowymi. Rozliczaniem podatków zajmowali się pracodawcy, przedsiębiorcy, księgowi. Wiedza o podatkach przeciętnego Polaka była znikoma. Pojęcie przychodu, dochodu, kosztów było większości Polaków obce.

W 1993 roku, kiedy po raz pierwszy sami rozliczali się z fiskusem, musieli zmierzyć się z kilkunasto stronicowymi deklaracjami oraz kilkugodzinnymi kolejkami w urzędach skarbowych w celu złożenia zeznania. Problemem było nawet zdobycie druków zeznań, gdyż dostępne były jedynie w urzędach skarbowych i ustawiały się po nie kolejki.

Samodzielne rozliczenie pit bez znajomości przepisów podatkowych było niezwykle trudne i powodowało, że odsetek deklaracji z błędami był bardzo wysoki. Instrukcja wypełniania formularzy podatkowych zawierała pojęcia: skala podatkowa, odliczenie, ulga itp. z którymi podatnik spotykał się po raz pierwszy, więc trudno było przez nią przebrnąć, tym bardziej że miała format książki..W wypełnianiu deklaracji często pomagali urzędnicy skarbowi, ale to jeszcze wydłużało czas oczekiwania w kolejkach. Powierzenie rozliczenia rocznego kancelarii podatkowej wiązało się z kosztami, ale często było to jedyne wyjście dla podatnika.

Sytuacja nieco się poprawiła, gdy został zmieniony termin przesyłania rozliczeń przez pracodawców z końca marca na koniec lutego. To ułatwiło zadanie i podatnikom i urzędom skarbowym. Nie było już takiego skumulowania rozliczeń w jednym miesiącu (kwietniu). Było więcej czasu na wprowadzenie danych ręcznie do systemu, sprawdzenie, naniesienie z udziałem podatników korekty tam, gdzie były one niezbędne.

Z czasem formularze podatkowe zostały uproszczone, skrócone. Zaczęły pojawiać się dodawane do prasy płyty z programami umożliwiającymi wydrukowanie formularzy i rozliczenie pit. Ministerstwo Finansów wydawało broszury zawierające wiedzę o podatkach, pomocne w wypełnianiu pitów.

Od 2008 roku rozliczenie pit możemy wykonać przez internet. Na portalach podatkowych znajdziemy formularze i programy, dzięki którym rozliczenie pit możemy wykonać w kilka minut bez konieczności stania w kolejkach i nie ponosząc żadnych kosztów. Od 2015 roku administracja podatkowa ułatwia nam rozliczenie pit wypełniając za nas niektóre deklaracje roczne (pit 37 i pit 38).

Dzięki portalom podatkowym możemy też poszerzać naszą wiedzę o podatkach.

Artykuł sponsorowany

Skomentuj [ 0 ]
18:25, 19.01.2017 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Maków24.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

© Copyright 2011 Maków24.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET