Sobota, 23 czerwca 2018 r., imieniny Wandy, Zenona, Prospera

Ostrzejsze kary dla kierowców

Wraz z 1 czerwca weszły w życie nowe, ostrzejsze kary dla kierowców, łamiących przepisy drogowe. Do kodeksu karnego dodano m.in. przepis, który zaostrza odpowiedzialność za niezatrzymanie się do kontroli drogowej (dotychczas było to wykroczenie).


Kierowca, który dopuści się takiego czynu może trafić do więzienia nawet na 5 lat.

- Sądy będą obligatoryjnie orzekały zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w przypadku skazania za przestępstwo określone w artykułach: 178b (niezatrzymanie się do kontroli drogowej), 180a (prowadzenie pojazdu pomimo wydania decyzji o cofnięciu uprawnień), 244 (niezastosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych) - informuje zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.

Będzie też surowsza odpowiedzialność dla kierowcy znajdującego się w stanie nietrzeźwości (pod wpływem środka odurzającego), który spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym (lub ciężki uszczerbek na zdrowiu) - minimum 2 lata więzienia, bez możliwości zawieszenia kary. Z kolei za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów sąd będzie mógł orzec karę pozbawienia wolności do 5 lat (dotychczas do lat 3).

Wydłużono również termin przedawnienia wykroczenia.

- Jego karalność będzie nadal ustawać, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok. Natomiast w razie wszczęcia postępowania przedawnienie nastąpi dopiero z upływem 2 lat od zakończenia wyżej wymienionego okresu, tj. 3 lata od daty popełnienia czynu - wyjaśnia zespół prasowy.

Skomentuj [ 0 ]
15:26, 10.06.2017 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Maków24.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

© Copyright 2011 Maków24.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET