Czwartek, 19 lipca 2018 r., imieniny Alfreda, Wincentego, Wodzisława

Jak podnieść o kilka złotych przyszłą emeryturę?

Już za kilka dni ZUS zacznie przyjmować wnioski emerytalne związane z obniżeniem powszechnego wieku emerytalnego. Warto zauważyć, że wstrzymanie się nawet o kilka dni ze złożeniem wniosku, podniesie przyszłe świadczenie - wystarczy poczekać do dnia naszych urodzin.


- Korzystnie będzie, jeżeli urodzony 15 stycznia złoży wniosek o emeryturę 15 dnia miesiąca, czyli np. 15 września. Kilka dni zwłoki podniesie jego emeryturę. Różnica w otrzymywanym świadczeniu będzie oczywiście niewielka, bo wyniesie kilka złotych. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że emeryturę pobiera się do końca życia, to być może warto wstrzymać się ze złożeniem wniosku - zaznacza Piotr Olewiński, rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Dlaczego tak się dzieje? Wszystko spowodowane jest sposobem obliczania wysokości emerytury.

- Kwota świadczenia jest wynikiem podzielenia zgromadzonego kapitału emerytalnego przez średnie dalsze trwanie życia, które podaje GUS. Jeżeli więc poczekamy do dnia z daty urodzin, to kapitał będzie bogatszy o miesiąc składek. Jednocześnie mianownik, czyli dalsze trwanie życia, zostanie uszczuplony o miesiąc. Zwiększenie licznika i zmniejszenie mianownika spowoduje, że emerytura będzie wyższa - wyjaśnia rzecznik prasowy.

O 1 października powszechny wiek emerytalny wyniesie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Pierwsze wnioski emerytalne związane z jego obniżeniem można składać miesiąc wcześniej, czyli już od 1 września.

- Pamiętajmy przy tym, że przejście na emeryturę jest naszym prawem, a nie obowiązkiem - wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy więc wyłącznie do nas - podkreśla Piotr Olewiński.

Skomentuj [ 0 ]
12:00, 10.09.2017 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Maków24.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

© Copyright 2011 Maków24.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET