Poniedziałek, 17 grudnia 2018 r., imieniny Olimpii, Łazarza, Jolanty

Obróbka strumieniowo-ścierna, czyli cięcie wodą. Dlaczego zdobywa taką popularność?

Cięcie wodą jest doskonałą alternatywą dla termicznych metod przetwarzania materiałów. Dzięki dobremu operowaniu strumieniem wody możliwe jest ciecie materiałów na wymiar oraz wycinanie z nich różnorodnych kształtów. Głównymi zaletami tej formy obróbki jest bezpieczeństwo, precyzja oraz powtarzalność.


Dzięki obróbce strumieniowo-ściernej możliwe jest ciecie materiałów na wymiar bez utraty ich pierwotnych właściwości mechanicznych, a także wycinanie kształtów dzięki sterowaniu CNC. Takie usługi realizuje firma Metconcept.

Gdzie znajdują zastosowanie produkty cięte wodą?

Widząc pięknie docięte i dopasowane blaty kuchenne, obudowę kominków, obudowę schodów czy płytki elewacyjne często zastanawiamy się, jakim sposobem fachowcy uzyskują taką jakość i dokładność. Odpowiedzią na to pytanie jest właśnie zastosowanie technologii Water Jet. Może być ona wykorzystana wszędzie tam, gdzie liczy się precyzja oraz estetyka. Cięte oraz obrabiane za pomocą strumienia wody materiały znajdują zastosowanie jako:

- elementy konstrukcyjne,

- elementy wykończenia maszyn, urządzeń, linii technologicznych czy produkcyjnych,

- elementy stosowane w branży budowlanej, wykończeniowej,

- elementy stosowane w motoryzacji.

Dlaczego warto stosować technologię Water Jet?

Inwestorzy już dawno zauważyli zalety, które wynikają ze stosowania strumienia wody jako materiału tnącego i szlifującego. Największym plusem jest tu oczywiście szybkość wykonania różnego rodzaju cięć oraz brak możliwości uszkodzenia materiał - w przeciwieństwie do stosowania pił tarczowych czy obróbki termicznej. Cięcie wodą odbywa się pod ekstremalnie wysokim ciśnieniem. Dzięki temu nawet najbardziej twardy materiał może być przecięty lub docięty na wymiar. Jednocześnie woda nie powoduje np.:

- nagrzewania się materiału,

- jego pękania, powstawania zarysowań (gładkie krawędzie),

- zmiany struktury ciętego materiału,

- wypaczenia powierzchni,

- osłabienia oryginalnych właściwości mechanicznych.

Jednocześnie warto zauważyć jeszcze jeden aspekt pracy z wykorzystaniem metody Water Jet. Chodzi o oszczędność materiału, który jest wykorzystywany do pracy. W przypadku np. jednego arkusza blachy możliwe jest wycięcie od kilku do nawet kilkudziesięciu elementów - z niezwykle dużą dokładnością. Odpad materiału jest więc minimalny, co przekłada się na oszczędność inwestora.

Dokładność przetwarzania materiałów

Wykorzystując do obróbki materiałów wodę mamy pewność, że obrabiany materiał nie zostanie uszkodzony. Ma to szczególne znaczenie w przypadku cięcia bardzo delikatnych materiałów (szkło, płytki ceramiczne, tworzywa sztuczne), jak również materiałów bardzo drogich (kamień naturalny). Efekty ciecia wodą widać zwłaszcza w branży wykończeniowej. Eleganckie blaty kuchenne czy łazienkowe, okładziny ścienne i schodowe, a także idealnie docięte panele szklane czy balustrady - taki efekt można uzyskać wyłącznie dzięki technologii ciecia wodą. Dobrze docięte materiały, bez zarysowań, za to z pięknymi i gładkimi krawędziami skracają czas pracy fachowców i sprawiają, że efekt ich pracy zadowala inwestorów.

Źródło: MetConcept - Cięcie płytek wodą.

Artykuł sponsorowany

Skomentuj [ 0 ]
18:14, 11.01.2018 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Maków24.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

© Copyright 2011 Maków24.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET