Wtorek, 22 stycznia 2019 r., imieniny Anastazego, Wincentego, Gaudentego

Całkowite zaćmienie Księżyca już w piątek

W piątek 27 lipca Księżyc zniknie z naszego nieba na niemal dwie godziny. Będziemy bowiem świadkami jednego z najciekawszych wydarzeń astronomicznych w tym roku - to całkowite zaćmienie Księżyca i najdłuższe w tym stuleciu. Kolejny taki spektakl na niebie dopiero w 2123 roku.


Jak precyzują naukowcy, zaćmienie rozpocznie się około godz. 21.30.

- Do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie, gdy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem powodując, że promienie słoneczne nie docierają do naszego naturalnego satelity. Dzieje się to w momencie, gdy Księżyc znajduje się w całości w obszarze stożka cienia całkowitego Ziemi, co w efekcie powoduje, że promienie słoneczne w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do jego powierzchni. W momencie tym, Księżyc przybiera nienaturalny kolor brunatno-pomarańczowy - czytamy na portalu astronomia24.com.

Do oglądania zjawiska nie potrzeba specjalnych urządzeń. Warunkiem koniecznym będzie pogoda - gdy ona dopisze i niebo będzie bezchmurne, zjawisko będzie widoczne gołym okiem.

To wielka gratka dla miłośników astronomii i oglądania nieba. W górę warto też spojrzeć z powodu Marsa, który będzie dobrze widziany z Ziemi, bo w tym czasie znajdzie się dokładnie naprzeciwko naszej planety.

To najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI wieku - potrwa aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. Kolejne, równie długie będzie można zaobserwować dopiero w 2123 roku, czyli za ponad sto lat i raczej już tego nie dożyjemy.

Skomentuj [ 0 ]
15:27, 23.07.2018 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Maków24.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

© Copyright 2011 Maków24.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET