Czwartek, 27 lutego 2020 r., imieniny Gabriela, Anastazji, Honoryny

Zwiększa się ryzyko zachorowań na grypę i infekcje. Jak uniknąć zarażenia wirusami?

Każdego roku, w okresie od stycznia do marca, zwiększa się liczba zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Wiele zachorowań daje się wyleczyć w przeciągu tygodnia, cięższe stany wymagają hospitalizacji. Musimy o siebie zadbać, szczególnie w obliczu nowego koronawirusa.


Warto pamiętać, aby nie bagatelizować żadnych objawów. Lekceważenie infekcji może mieć poważne konsekwencje.

Szczególnie znaczenie ma to w obliczu niebezpieczny w skutkach typ wirusa - koronawirus. Zaraziło się nim już kilka tysięcy osób na całym świecie. Epidemia rozpoczęła się w Chinach, jednak pacjentów zarażonych koronawirusem przybywa na całym świecie.

Z oficjalnych informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce nie odnotowano dotychczas żadnego przypadku koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny nie zalecają podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej. Koronawirusem najprawdopodobniej można zarazić się drogą kropelkową od ludzi i zwierząt. Osoby powracające z tych rejonów, jeśli nie mają objawów takich jak: gorączka, kaszel, kichanie, duszności - zupełnie podobne do grypy, powinny być spokojne. Cały czas jednak powinny siebie obserwować, bo okres wykluwania wirusa trwa do 14 dni, a najczęściej jest to 5-6 dni. W przypadku zauważenia jakichkolwiek pierwszych symptomów zarażenia, należy bezwzględnie udać się do lekarza.

Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia wirusem grypy i infekcjami grypopodobnymi, w tym również koronawirusem?
- unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel i kichanie,
- przestrzegać samemu i uczyć innych tzw. "etykiety kaszlu", czyli zasłaniania w trakcie kaszlu czy kichania nosa i ust, najlepiej chusteczką jednorazową lub przedramieniem,
- często myć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund,
- używać do dodatkowej higieny rąk żel antybakteryjny lub chusteczki jednorazowe z dodatkiem alkoholu,
- unikać dotykania oczu, nosa lub ust rękami,
- unikać dzielenia się jedzeniem, piciem i naczyniami,
- zostać w domu, gdy jest się chorym, np. gdy występują objawy podobne do przeziębienia,
- regularnie czyścić i dezynfekować używane przedmioty i powierzchnie,
- przed podróżą w tereny występowania zakażeń wirusem 2019-nCoV sprawdzić informacje na stronie WHO lub skonsultować się z lekarzem medycyny podróży.

Jak donosi Główny Inspektor Sanitarny, osoby zamawiające przedmioty z popularnych chińskich serwisów internetowych nie powinny obawiać się zarażenia.

Skomentuj [ 0 ]
01:09, 15.02.2020 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Maków24.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

© Copyright 2011 Maków24.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET