Środa, 8 kwietnia 2020 r., imieniny Dionizego, Cezaryny, Radosława

Terytorialsi wspierają policjantów

(fot. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej)

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają policjantów, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Działania te są prowadzone na mocy decyzji ministra obrony narodowej.


Zakres pomocy obejmuje udział we wspólnych patrolach, których zadaniem jest sprawdzenie, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Wspólne działania mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W patrolach uczestniczy minimum jeden policjant i żołnierz. Posiadają oni listę osób i adresów, pod które muszą się udać, aby nawiązać kontakt z odizolowaną osobą. W miarę posiadanych możliwości do zadań wsparcia policji kierowani są w pierwszej kolejności żołnierze posiadający przeszkolenie medyczne i wyposażeni w plecaki medyczne. Plecaki te zostały wydane także wszystkim żołnierzom, którzy posiadają uprawnienia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, by w razie potrzeby móc nieść pomoc w swoim rejonie zamieszkania.

Patrole zostały zaopatrzone w listę adresową osób poddanych kwarantannie. Podczas patroli policjant dzwoni do takiej osoby przebywającej na kwarantannie, pyta o stan zdrowia i ewentualne potrzeby.

- Reakcja odwiedzanych osób jest pozytywna, spotkaliśmy się z ich strony z dużą życzliwością i wyrozumiałością - mówi kpr. Bernard Sidor, biorący udział w jednym z patroli.

Odwiedziny policyjno-wojskowego patrolu są postrzegane jako faktyczne kroki zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Społeczeństwo jest świadome, że jeszcze nigdy tak wiele nie zależało od zwykłego pozostania w domu w celu zmniejszenia kontaktów międzyludzkich, dlatego wszystkie kontrole odbywają się w sposób wykluczający możliwość kontaktu fizycznego żołnierzy i policjantów z osobą objętą kwarantanną. Mundurowi rozmawiają z taką osobą telefonicznie bądź za pośrednictwem domofonu.

- W rejonie odpowiedzialności mazowieckiej brygady, w działania z policją zostało włączonych ponad 50 żołnierzy. W całym kraju w działania związane z walką z koronawirusem zaangażowanych jest 2,1 tys. żołnierzy WOT. Od kilku dni nasze wojska prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem "Odporna wiosna". Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych - informuje Aneta Szczepaniak, rzeczniczka prasowa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Od blisko tygodnia w WOT funkcjonuje punkt bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego. Pod numerem telefonu 800-100-102 każda osoba samotna, starsza, czy źle znosząca izolację lub odczuwająca stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa - może otrzymać fachową pomoc psychologiczną.

Skomentuj [ 0 ]
15:04, 25.03.2020 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Maków24.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

© Copyright 2011 Maków24.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET