Wtorek, 7 lipca 2020 r., imieniny Estery, Metodego, Kiry

Przedsiębiorca, który zapłacił składkę za marzec, mimo że może być z niej zwolniony, będzie mógł otrzymać zwrot. Trzeba złożyć wniosek

ZUS informuje, że zmiany pozwalają płatnikom odzyskać zapłaconą składkę za marzec. Chodzi o podmioty, które skorzystały z możliwości zwolnienia z obowiązku opłacania składek, ale już ją zapłaciły, bo jej termin minął jeszcze przed uchwaleniem nowelizacji ustawy.


Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie z marcowej składki, ale ją opłacił, może zdecydować, co zrobić z tak powstałą nadpłatą. Ma prawo złożyć do ZUS wniosek o zwrot. Może to zrobić najpóźniej przed upływem terminu płatności składek za kwiecień: elektronicznie przez PUE ZUS (wniosek EZS-P) lub wysyłając papierowy wniosek RZS-P. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku, to nadpłata automatycznie rozliczy się na składki za kwiecień, a trzeba pamiętać, że zwolnieniu za kwiecień i maj podlegają tylko składki nieopłacone.

- W szczególnej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy mają zadłużenie w ZUS za okres sprzed marca. W ich przypadku wpłaty do ZUS od razu pokrywają najstarsze zaległości. Może się więc okazać, że przedsiębiorca nie ma nadpłaty do zwrotu, bo przelew pokrył zadłużenie sprzed okresu epidemii - zaznacza Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Z początkiem kwietnia tzw. tarcza antykryzysowa dała części firm prawo do zwolnienia z nieopłaconych składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku.

- Chodzi o przedsiębiorców, którzy płacą składki tylko za siebie i mają przychód do 15 681 zł i przedsiębiorców, którzy zatrudniali do 9 ubezpieczonych. 18 kwietnia zwolnienie ze składek objęło jeszcze szerszą grupę firm. Obecnie z ulgi mogą skorzystać również spółdzielnie socjalne. A przedsiębiorcy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń od 10 do 49 osób, są zwolnieni z połowy składek wynikających z dokumentów rozliczeniowych - informuje Piotr Olewiński.

Skomentuj [ 0 ]
10:24, 29.04.2020 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Maków24.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

© Copyright 2011 Maków24.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET