Czwartek, 2 lipca 2020 r., imieniny Jagody, Urbana, Martyniana

Rząd przedstawił kolejne etapy odmrażania gospodarki

Podczas konferencji prasowej z udziałem premiera i ministra zdrowia przedstawiono kolejne etapy odmrażania gospodarki. Żłobki i przedszkola zaczną funkcjonować 6 maja. Od 4 maja otwarte będą galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe.


W środę 29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił drugi etap odmrażania gospodarki. Szef rządu podał daty otwarcia galerii handlowych, a także żłobków i przedszkoli.

Zakupy w galeriach handlowych zrobimy tuż po weekendzie majowym - 4 maja. Dzieci do żłobków i przedszkoli będą mogły wrócić dwa dni później, bo 6 maja. Organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Konferencja z udziałem szefa rządu i ministra zdrowia odbyła się w środę 29 kwietnia. Poniżej dokładny harmonogram drugiego etapu odmrażania gospodarki.

Działalność gospodarcza - otwarte centra handlowe i hotele
Od poniedziałku 4 maja 2020 roku zostają zniesione istotne ograniczenia w handlu.

Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe będą otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków

Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw., czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe zostaną otwarte.

Rząd wprowadza jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m kw. powierzchni handlowej. Co ważne do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

W centrach handlowych nie mogą funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni
Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Rząd zniósł ten zakaz. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych np. siłowni, sal pobytu, basenów.

Sklepy budowlane czynne w weekendy
Rząd uchylił dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Życie społeczne - pójdziesz na rehabilitację leczniczą i do muzeum
Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne.

Biblioteki i muzea
Rząd uchylił zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Rehabilitacja lecznicza
Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.

Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

6 maja otwieramy żłobki i przedszkola - w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć
Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:
- przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
- gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Podstawy nowej normalności - najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa
Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania.

O czym należy pamiętać szczególnie?
- zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej,
- obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych,
- pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe,
- ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
- kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Więcej na www.gov.pl.

Skomentuj [ 0 ]
09:34, 30.04.2020 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Maków24.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

© Copyright 2011 Maków24.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET