Czwartek, 2 lipca 2020 r., imieniny Jagody, Urbana, Martyniana

Wirus SARS-CoV-2 zostanie z nami na zawsze? Czy należy brać pod uwagę najgorszy scenariusz rozwoju epidemii?

Według przewidywań, wirus SARS-CoV-2 może stać się endemiczny, tak jak to jest w przypadku wirusa HIV. Podczas wideokonferencji ekspert WHO - Mike Ryan, wezwał ponownie świat do ogromnego wysiłku w walce z obecną pandemią koronawirusa.


Chociaż przewidywania nie muszą się sprawdzić, to warto przygotować się na najgorszy scenariusz.

- Ważne jest, aby wyłożyć karty na stół: ten wirus może stać się kolejnym endemicznym wirusem w naszych społecznościach i może nigdy nie zniknąć. Myślę, że musimy być realistami i nie sądzę, aby ktokolwiek mógł przewidzieć, kiedy ta choroba zniknie. Nie należy składać żadnych obietnic i nie podawać żadnych dat. Ta choroba może przerodzić się w długi problem lub może zniknąć nagle - powiedział Ryan.

Ryan podkreślił, że obecnie opracowywanych jest ponad 100 potencjalnych szczepionek, w tym kilka jest na etapie badań klinicznych. Dodał, że eksperci zmagają się jednak z ogromnymi trudnościami, próbując znaleźć szczepionkę w 100 procentach skuteczną.

Ekspert WHO zaznaczył, że istnieją szczepionki na inne choroby, takie jak odra, których nie wyeliminowano w walce z koronawirusem.

- Świat ma przed sobą długą, długą drogę, by opanować pandemię koronawirusa - powiedział Ryan, dodając, że ryzyko związane z zakażeniami nadal pozostaje bardzo wysokie na poziomie krajowym, regionalnym i globalnym.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dodał, że trajektoria tej epidemii jest w naszych rękach i jest to sprawa wszystkich i wszyscy powinniśmy przyczynić się do jej powstrzymania.

Obecnie na całym świecie koronawirusem zakażonych jest ok. 4,3 mln ludzi, zmarło ponad 291 tys. osób.

źródło: Polska Agencja Prasowa

Skomentuj [ 0 ]
11:36, 18.05.2020 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Maków24.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

© Copyright 2011 Maków24.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET