Czwartek, 25 lutego 2021 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Prezes ZUS: "Zmiany w tarczy 3.0 są korzystne dla przedsiębiorców"

Ze zwolnienia ze składek mogą teraz skorzystać firmy, których przychód przekroczył 15 tys. 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7 tys. zł - zakłada nowa odsłona tarczy antykryzysowej. Dzięki temu rozwiązaniu więcej przedsiębiorców skorzysta z pomocy.


Zgodnie z nowymi przepisami ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać samozatrudnieni, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 kwietnia br., których przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, co prawda przekracza 15 tys. 681 zł (czyli 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto na 2020 r.), ale za to ich dochód nie przekracza 7 tys. zł. Ze zwolnienia będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy korzystają z tzw. ulgi na start. Zwolnieniu dla tych grup podlegają składki za kwiecień i maj - nawet, jeśli zostały opłacone.

- Zmiany w tarczy 3.0 są korzystne dla przedsiębiorców. Dzięki tym rozwiązaniom więcej firm skorzysta z pomocy - wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Nowa odsłona tarczy uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia br.

- Pozostałe warunki pozostają bez zmian. Należy wykazać 15-proc. spadek przychodu. Przykładowo na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu - mówi profesor.

Ponowne postojowe
Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy.

- Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskodawca. W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić. Warto podać we wniosku swoje aktualne dane kontaktowe. W razie wątpliwości nasz pracownik skontaktuje się z wnioskodawcą e-mailem lub telefonicznie. Wyjaśnimy, co należy zrobić, aby uzupełnić lub skorygować wniosek - zaznacza Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Liczba załatwionych (rozpatrzonych) wniosków poprzez przyznanie zwolnienia z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek według stanu na 17 maja 2020 r. (dane dla województwa mazowieckiego):
- Oddział w Płocku - 27 458,
- Oddział w Radomiu - 19 191,
- Oddział w Siedlcach - 17 398,
- I Oddział w Warszawie - 41 700,
- II Oddział w Warszawie - 45 416,
- III Oddział w Warszawie - 47 842,
- województwo mazowieckie - 199 005,
- Polska - 1 252 267.

Skomentuj [ 0 ]
10:06, 20.05.2020 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Maków24.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

© Copyright 2011 Maków24.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET